FAQ

ZIARNINA: jak ją rozpoznać i leczyć?
Ziarninowanie jest jednym z naturalnych procesów zachodzących w trakcie gojenia rany. Jeśli jednak w okolicy naszego przekłucia pojawia się przerost tkanki (zwany ziarniną) może to być sygnał, że nie goi się ono prawidłowo. Należy pamiętać również, że ziarnina w niektórych sytuacjach może pojawić się także przy przekłuciach, które już dawno uważaliśmy za wygojone.
 
PRZYCZYN POWSTAWANIA ZIARNINY MOŻE BYĆ KILKA.
Do najczęstszych należą:
  • urazy mechaniczne (np. zahaczenie lub naderwanie kanału przekłucia),
  • biżuteria nieodpowiednio dobrana do rodzaju przekłucia,
  • biżuteria słabej jakości,
  • nieprawidłowo wykonane przekłucie,
  • indywidualne skłonności organizmu do tworzenia się bliznowców,
  • przyjmowanie leków mogących zaburzać prawidłowy proces gojenia się ran (np. kuracja Izotekiem).
 
JAK ROZPOZNAĆ ZIARNINĘ?
Jeśli w okolicy swojego przekłucia (zarówno świeżego, jak i wygojonego) zauważysz niepokojące zmiany, powinieneś niezwłocznie udać się do swojego piercera, który pomoże Ci określić, czy to rzeczywiście ziarnina.
Kiedy jednak nie masz możliwości skonsultowania problemu z piercerem, możesz samodzielnie spróbować rozpoznać ziarninę. Główne cechy rozróżniające ziarninę od np. infekcji to:
  • brak dolegliwości bólowych: mimo że ziarnina może powodować dyskomfort, nie powoduje ona pieczenia ani swędzenia,
  • zmiana jest miękka i sucha: z kanału nie wydobywa się krew ani ropa (którą łatwo rozróżnić od limfy po lepkiej konsystencji, nieprzyjemnym zapachu i biało-zielonkawym kolorze),
  • ziarnina zwykle przyjmuje kolor zbliżony do koloru skóry.
 
JAK POZBYĆ SIĘ ZIARNINY?
Walką z ziarniną najlepiej zająć się dopiero wtedy, kiedy przekłucie jest już wygojone, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia kanału.
Najistotniejszą kwestią jest ustalenie, czy powodem powstania ziarniny nie jest źle dobrana biżuteria. Jeżeli kolczyk jest nieodpowiednich rozmiarów, może powodować irytację tkanki, która kończy się powstawaniem ziarniny. Taka sama sytuacja może wystąpić w przypadku noszenia biżuterii słabej jakości. Dlatego pierwszym krokiem zawsze powinno być skonsultowanie z piercerem czy zmiana nie jest powodowana źle dobraną biżuterią oraz ewentualna wymiana kolczyka.
Jeśli jednak powód jest inny, a ziarnina jest wyjątkowo uciążliwa, w trakcie gojenia przekłucia można miejscowo zastosować pastę cynkową, nakładając ją zgodnie z instrukcją użytkowania.
W przypadku przekłuć zagojonych, ziarninę można wyleczyć stosując jedną z poniższych metod:
  • olejek z drzewa herbacianego – patyczkiem kosmetycznym nacieramy zmianę przez 2-3 minuty 2 razy dziennie przez okres 5-7 dni. Po ustąpieniu ziarniny należy przez kilka dni kontynuować zabiegi – ziarnina niestety lubi powracać;
  • papka z aspiryny (zawarty w niej pochodne kwasu acetylosalicylowego mają właściwości wysuszające) – rozkruszoną tabletkę aspiryny należy w czystym naczyniu zakropić solą fizjologiczną tak, aby otrzymać konsystencję gęstej pasty. Powstałą pastą możemy delikatnie nacierać zmianę przez 2-3 minuty 2 razy dziennie lub nakładać 2 razy dziennie na 10-15 minut – tutaj również ważna jest systematyczność.
Ważne, aby w walce z ziarniną zdecydować się na jedną metodę i nie mieszać ze sobą.
 
Jeśli Twoja ziarnina nie znika lub pojawiają się inne niepokojące objawy, zgłoś się do swojego piercera, który wskaże Ci dalsze metody postępowania.
Dlaczego profesjonalni piercerzy nie polecają już Octeniseptu do pielęgnacji przekłuć?

Octenisept jest zarejestrowany na rynku medycznym od 1991 roku. W skład tego produktu wchodzą Octenidinhydrochlorid oraz Phenoxyetanol. Tak naprawdę, producent nie za bardzo się od tego czasu starał, pomimo wielu zgłoszeń działań niepożądanych, aby przeprowadzić szeroko zakrojone badania tego produktu. Te które istnieją były prowadzone przez niezależne ośrodki i spowodowały ze produkt ten np. na rynku niemieckojęzycznym otrzymał tzw. "Rote Hand Brief", w którym dokładnie są opisane ryzyka oraz ew. występowanie komplikacji w gojeniu się ran w czasie stosowania tego środka. Wynikiem wydania ostrzeżenia dla produktu, jako toksycznego, w sytuacji nadużywania lub tez w sytuacji kontaktu z tkanka łączną, mięśniową produkt ten jest dodatkowo klasyfikowany do tzw. "boxed warning" – produktów, o których ryzyku stosowania użytkownik musi być poinformowany. Przyczyna tej klasyfikacji były badania w których stwierdzono, ze oba składniki octeniseptu działające synergicznie z niezrozumiałych przyczyn powodują patologiczne zmiany tkankowe - podrażniając i działając na tkanki toksycznie. W wyniku tego działania pojawia się opuchlizna wynikająca z uszkodzenia membran kapilarnych co prowadzi do utrzymywania się subdermalnego stanu zapalnego i tworzenia tkanki nekrotycznej. Trzeba tu zaznaczyć, ze oba składniki octeniseptu nie maja wpływu na uwalnianie się TFN-alpha (tumor necrosis factor alpha) oraz PGDF (platelet derived growth factor), które w takich wypadkach są za powstawanie tkanki nekrotycznej odpowiedzialne, w związku z czym nadal przyczyna powstawania takich zmian po stosowaniu octeniseptu jest niezrozumiała. Tego typu reakcje są częstsze u dzieci dlatego nie zaleca się stosowania u nich octeniseptu. Wiele maluchów reaguje na niego również silnie alergicznie. Co do dorosłych to przy stosowaniu dłuższym niż zalecana przez producenta (max 1 tydzień) proces gojenia ulega zatrzymaniu a nawet się pogorsza... niestety ten tzw. box warning do którego zobligowany jest producent nie jest wyczerpujący. Trzeba pamiętać ze octenisept przejął ogrom rynku dezynfekcji ran i do jednorazowej dezynfekcji ran, zadrapań powierzchniowych, nadaje się świetnie ze względu na duże spektrum bakterio-, wiruso- i grzybobójcze oraz brak efektu pieczenia, jednak do przemywania przekłuć (a już na pewno tego długotrwałego) w piercingu nie jest wskazany!

~ opracowała Laydy Pi (Peggu Su)

Jak prawidłowo rozciągnąć uszy?
  • Przed rozpoczęciem rozciągania uszu należy przede wszystkim upewnić się, że przekłucie jest wykonane poprawnie oraz całkowicie wygojone – nigdy nie należy rozciągać przekłucia świeżego lub wykonanego pod niewłaściwym kątem ponieważ istnieje ryzyko, że podczas rozciągania krzywizna (asymetria) się uwidoczni, a tunele będą się nienaturalnie układać.
  • Rozciąganie uszu należy rozpocząć od noszenia kolczyka standardowej grubości (1.2mm), następnie po minimum 2-3 tygodniach zmienić grubość biżuterii na 1.6mm i ponownie odczekać około 3 tygodni. Ważne, aby kolczyk był prosty (labret, sztanga), dzięki czemu przekłucie będzie rozciągać się równomiernie.
  • Od 2mm rozciąganie uszu można kontynuować przy pomocy prostych rozpychaczy (taperów) – na rynku dostępne są rozmiary co 1-2mm. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie taperów wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak stal, szkło czy kość. Ważne, aby do rozciągania uszu nie używać spiralek, które ze względu na swój kształt nadają się wyłącznie jako biżuteria do rozciągniętego wcześniej kanału.
  • Optymalnym tempem rozciągania uszu jest 1mm na miesiąc – nie oznacza to bynajmniej, że każdego pierwszego dnia miesiąca należy wkładać większy rozmiar. Rozciąganie uszu jest powolnym procesem – jego szybkość można regulować, stopniowo przesuwając gumki znajdujące się na rozpychaczu lub stosując taśmę teflonową (inaczej PTFE), dzięki której w łatwy sposób można zwiększać średnicę rozpychacza, nawijając co kilka dni nowy, dłuższy fragment. Przed nałożeniem nowej porcji taśmy należy oczywiście zdjąć poprzednią warstwę i dokładnie umyć zarówno ucho, jak i rozpychacz.
  • Ważnym elementem rozciągania jest również masowanie i nawilżanie płatków uszu w celu poprawy ich ukrwienia i elastyczności. Do tego celu dobrze sprawdzi się olejek jojoba, maść nagietkowa albo oliwka dla dzieci.
  • Podczas rozciągania uszu należy również pamiętać o codziennej higienie – najlepszym sposobem jest umycie zarówno kanału jak i samego rozpychacza przy pomocy mydła antybakteryjnego lub hipoalergicznego płynu do higieny intymnej. Następnie dobrze jest wykonać masaż płatków uszu.
  • Pamiętaj: rozciąganie uszu nie powinno sprawiać bólu! Jeśli go odczuwasz to znaczy, że robisz to zbyt szybko – w takim przypadku zwolnij lub zmniejsz rozmiar. Zbyt szybkie rozciąganie uszu może spowodować naderwanie kanału i pojawianie się blizn co w szerszej perspektywie może utrudnić dalszy proces.
  • Innym sposobem pozwalającym na rozciągnięcie płatka ucha jest noszenie specjalnych ciężarków, ta metoda lepiej sprawdza się jednak przy większych rozmiarach.
  • Jeśli nie chcesz czekać na efekt finalny możesz również zdecydować się na scalpelling (czyli rozcinanie płatka ucha) bądź dermal punch (podczas którego fragment ucha zostaje wycięty), są to jednak metody bardziej inwazyjne, a szansa, że dziurka wróci później do normalnej wielkości jest znacznie mniejsza.
Jak przygotować się do przekłucia?
  • do studia przychodź zawsze czysty i wypoczęty
  • dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu
  • odstaw alkohol na 24h i narkotyki na 48h przed przekłuciem
  • nie później niż godzinę przed przekłuciem zjedz lekki i wartościowy posiłek
  • w przypadku przekłuć znajdujących się w obrębie jamy ustnej przygotuj się na tymczasową zmianę diety oraz rezygnację z palenia papierosów
  • bądź w dobrej formie: przesuń termin wizyty, jeśli Twój organizm jest osłabiony po świeżo przebytej chorobie; jesteś w trakcie leczenia (w przypadku antybiotykoterapii zaleca się odczekanie minimum 2 tygodni po zakończeniu kuracji) lub wystąpiły u Ciebie inne niepokojące symptomy
  • poinformuj swojego piercera o wszystkich chorobach oraz przyjmowanych lekach (pamiętaj przede wszystkim o lekach wpływających na gęstość i krzepliwość krwi oraz osłabiających system immunologiczny) - dzięki temu osoba wykonująca zabieg będzie mogła ocenić, czy jest on dla Ciebie bezpieczny
  • jeśli nie ma przeciwwskazań lekarza, w dniu przekłucia odstaw wszystkie leki rozrzedzające lub zmniejszające krzepliwość krwi *
  • jeśli cierpisz na choroby przewlekłe (np. o podłożu autoimmunologicznym, alergicznym lub wirusowym) przed przekłuciem skonsultuj się z lekarzem prowadzącym, który wskaże ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu oraz oceni jego bezpieczeństwo - w przypadku reemisji chorób takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Leśniowskiego-Crohna, przesuń termin wizyty
  • jeśli jesteś osobą zakażoną wirusem HIV, przed przekłuciem upewnij się, że Twój aktualny poziom limfocytów CD4 i CD8 pozwala na poddanie się zabiegowi przekłuwania ciała
  • poinformuj swojego piercera o wszystkich przebytych w ciągu ostatniego roku operacjach, przeszczepach i transfuzjach krwi
  • na 3 godziny przed przekłuciem staraj się unikać kawy, coli, napojów energetycznych, mocnej herbaty, dużych ilości imbiru, czosnku, soku z żurawiny, dużych dawek witaminy C oraz kurkumy
  • przed przekłuciem nie stosuj żadnych znieczuleń (również tych wykonywanych przez lekarza) bez porozumienia z piercerem
  • staraj się nie planować przekłuć w czasie menstruacji - przekłucia te mogą (choć nie muszą!) być bardziej bolesne
  • przed przekłuciem w obrębie jamy ustnej umyj zęby (w tym celu zabierz ze sobą szczoteczkę i pastę)
  • jeśli w ciągu najbliższych miesięcy planujesz wizytę u stomatologa lub posiadasz niezaleczone zmiany próchnicowe, przesuń termin wykonania przekłucia w obrębie jamy ustnej na później
  • jeśli decydujesz się na przekłucie sutków, upewnij się, że masz aktualne badania profilaktyczne piersi oraz sprawdź czy wśród bliskich członków Twojej rodziny nie występowały nowotwory piersi - w przypadku rodzinnego obciążenia takim ryzykiem, aktualne badania profilaktyczne kobiet nie powinny być starsze niż pół roku
  • jeśli posiadasz implanty piersi, poinformuj o tym swojego piercera, a decyzję o przekłuciu sutków skonsultuj z chirurgiem prowadzącym
  • jeśli w niedalekiej przyszłości czeka Cię zabieg, operacja, badanie tomograficzne lub rentgenowskie, przesuń termin wykonania przekłucia na późniejszy okres
  • do zabiegu, w zależności od miejsca przekłucia, wybierz wygodne, nieuciskające i oddychające ubranie

* do powyższych należą m.in.:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne: paracetamol, ibuprofen, pochodne kwasu salicylowego (ACC, aspiryna, polopiryna), pochodne kwasu fenylooctowego (diklofenak)
  • leki stosowane w zastoinowym zapaleniu żył, np. heparyna
  • niektóre leki stosowane w leczeniu depresji, np. inhibitory MAO,
  • leki stosowane w układowym toczeniu rumieniowatym
Od jakiego wieku mogę wykonać przekłucie?

Ustaliliśmy wspólnie wiek od jakiego wykonujemy poszczególne przekłucia. Jest to podyktowane przede wszystkim troską o bezpieczeństwo naszych klientów. Osoby niepełnoletnie przekłuwamy wyłącznie w obecności i za zgodą rodzica. Zgoda musi być pisemna wypisana na miejscu, w studio tuż przed przekłuciem. 

Płatki uszu - od 8 roku życia

Chrząstki w uszach (helix, flat, conch, tragus itp.) - od 14 roku życia 

Skomplikowane i trudniejsze do wygojenia przekłucia w uszach (industrial, orbital) - od 16 roku życia

Przekłucia na twarzy (wargi, język, nos, brew itp.) - od 16 roku życia 

Pępek - od 16 roku życia 

Przekłucia powierzchniowe (dermale, surface) - od 18 roku życia 

Przekłucia intymne (w tym sutki) - od 18 roku życia 

 

Procedury sanitarne w studiach piercingu w czasie epidemii COVID-19

W trosce o Wasze bezpieczeństwo wprowadzamy dodatkowe zasady higieny i przebywania w salonach piercingu w związku z obecnie panującymi warunkami. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi przygotowanymi przez Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz stowarzyszeniem Professional Piercers Poland przedstawiamy Wam najważniejsze zasady, do których będziemy musieli się stosować od 6 czerwca. 

Jak dobrze wiecie salony piercingu funkcjonują w oparciu o najwyższe standardy higieny. Obecnie w trakcie zagrożenia epidemicznego wprowadzamy dodatkowo kilka prostych zasad, które pozwolą nam na bezpieczne i sprawne przeprowadzanie zabiegów w obowiązującym nas reżimie sanitarnym.

  • W studio piercingu mogą przebywać wyłącznie umówieni klienci. Przyjdź bez osób towarzyszących (nie dotyczy to rodziców/opiekunów osób niepełnoletnich, które muszą na miejscu podpisać zgodę na wykonanie zabiegu u osoby niepełnoletniej).
  • Przyjmujemy wyłącznie osoby zdrowe. Jeżeli podejrzewasz u siebie możliwość zakażenia wirusem COVID-19 (masz objawy chorobowe - duszności, kaszel, podwyższona temperatura ciała, katar i ból głowy) koniecznie poinformuj swojego piercera i odwołaj wizytę. 
  • Jeżeli przebywasz na obowiązkowej kwarantannie lub mieszkasz z osobą, która przebywa na kwarantannie, również odwołaj wizytę. 
  • Przyjdź punktualnie na wcześniej umówioną wizytę. 
  • Stosuj zalecane środki ochrony osobistej -  przyjdź w maseczce  zasłaniającej usta i nos oraz w rękawiczkach ochronnych. Obsługa salonu na miejscu zadba o procedury związane z Twoim bezpieczeństwem. Na miejscu będą dostępne antybakteryjne płyny do dezynfekcji rąk.
  • W trakcie zabiegu nie używaj telefonu komórkowego.
  • Zachowaj dystans 2m od piercera oraz obsługi studia, kiedy kontakt nie jest związany z wykonaniem usługi.
  • W razie najwyższej konieczności Twoje dane mogą być przekazane Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu lub innym służbom kryzysowym (na podstawie art. 9 ust. 2 lit. i Rozporządzenia (UE) 2016/679 w związku z ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374)). 
  • W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości pozostań w kontakcie z osobą wykonujaca zabieg.

 

Do zobaczenia w salonach piercingu! :)